Prep. Paisij Svätohorský – Žijeme v čase Apokalypsy

Prep. Paisij Svätohorský – Žijeme v čase Apokalypsy

Znepokojuje ma panujúci pokoj. Svet nad sebou stratil kontrolu. Prichádzajú ťažké časy. Doposiaľ sme nepochopili, v akej dobe žijeme a aj to, že raz zomrieme. Nakopilo sa mnoho popola, odpadu, ľahostajnosti a kvôli tomu, aby to všetko “odletelo”, musí začať silno fúkať. Zázrakom je už to, že svet ešte nevyletel do vzduchu. Hrozné! Prichádzajú ťažké roky, v ktorých bude potrebná odvaha, otužilosť a hrdinstvo. Kotol už vrie. Vidím, čo nás čaká a bolí ma to.
Snažte sa byť odvážnymi. Je možné, že budete musieť prežiť mnoho z toho, o čom sa hovorí v Apokalypse. Situácia je vážna, nerozumnosť už prekročila všetky hranice. Tí, čo nenávidia Christa, prichádzajú a ostáva už len príchod antichrista, “syna smrti”.
Áno, žijeme v čase Apokalypsy a netreba byť prorokom, aby sme to pochopili. Svet horí. Deje sa veľké znepokojenie. Taký zmätok je v ľudských hlavách. Čo teda, zľakli sme sa búrky, ktorá sa musela rozpútať? Hneď nezomrieme, pretože Boh nás ľúbi. Teraz ako nikdy pred tým sa musíme oprieť o modlitbu a ňou odraziť zlo. To je jediné východisko. Prichádza pre nás príjemná príležitosť, víťazstvo našej námahy, akým je mučeníctvo. Koľko svätých Boh ukáže! Mučeníci, ktorí sa rozhodli pre smrť.
V dnešnom svete sa nevedomosť neospravedlňuje. Treba pohnúť rozumom! Boh “zoberie” metlu! A každý sa bude zodpovedať za to, čo urobil v týchto ťažkých rokoch. Hovorím to nie preto, aby ste sa naľakali, ale preto, aby ste vedeli, aká je situácia. Život na zemi nie je dom odpočinku. Vzkrieseniu predchádza Ukrižovanie. Údery skúšok sú nevyhnutné pre spasenie duše, pretože ju očisťujú. Búrka ešte zosilnie, vyhodí na breh konzervy, odpad i všetko nepotrebné, a potom sa situácia vyjasní.

Prep. Paisij Svätohorský