Ako blokovať reklamy v prehliadači (aj Android)

Ako blokovať reklamy v prehliadači (aj Android)

Celosvetovo sa minie na reklamu ročne okolo 500 miliárd dolárov [1]. V tomto článku v krátkosti popíšeme ako nainštalovať a nastaviť blokovač reklám na bežný počítač alebo mobil. V ponuke blokovačov internetových reklám je dobre známym “AdBlock Plus”. Avšak tento sa reklamnému biznisu podvolil a dovoľuje zobrazenie tzv. neinvazívnych (angl. non-intrusive) reklám. Čo znamená, že firmy si môžu priplatiť a následne firma vlastniaca AdBlock reklamu zobrazí. Dobrou ale menej známou alternatívou je blokovač “uBlock Origin”, ktorý možnosť neinvazívnych reklám nedovoľuje a navyše reklamu blokuje efektívnejšie.

Inštalácia a nastavenie uBlock Origin

uBlock podporuje prehliadače Firefox, Chrome a Safari. Pre zariadenia Android je podpora zatiaľ len pre prehliadač Firefox. Teda začnime vyhľadaním “ublock android firefox”.

Klikneme na odkaz smerujúci na doplnky pre Firefox.

Doplnok uBlock nainštalujeme stlačením “prepínača”.

Po úspešnej inštalácii zvolíme tlačidlo na otvorenie menu prehliadača Firefox.

V menu by sa nám mala zobraziť položka uBlock na ktorú klikneme (Ak sa tak nestalo skúste aktualizovať Firefox na najnovšiu verziu a opakovať postup.)

Otvorí sa nám panel uBlock nastavení. Zvolíme ikonku pre nastavenia.

V nastaveniach zvolíme lištu “3rd-party filters” a zvolíme si vhodné filtre, napríklad “CZE,SVK: EasyList Czech and Slovak”, ktorý nám pomôže odfiltrovať reklamu pre slovensky hovoriacich.

 

Dočastné vypnutie uBlock Origin

Občas je potrebné blokovač vypnúť a to vtedy ked zistíme, že stránka sa nespráva ako sme očakávali.

uBlock vypneme stlačením ikony pre vypnutie a následne je potrebné stránku nanovo otvoriť.

Rozšírené nastavenia filtrov

V zozname filtrov si môžeme zvoliť všetky filtre, čím zaistíme maximum možného účinku. Súčasťou filtrov nie je len blokovanie reklamy, ale aj blokovanie sledovania našich aktivít na internete, blokovanie stránok obsahujúcich vírusy, blokovanie otravných oznámení o ukladaní cookies a iných.

V článku sme si prešli postupom inštalácie a nastavenia na mobilnú platformu Android a prehliadač Firefox. Podobne je možné uBlock nainštalovať aj na ostatné zariadenia.


Aktualizácia 16. 09. 2019

Podľa informácii v článku Chrome mal znemožniť niektoré blokovače reklamy, Google po kritike čiastočne ustupuje to vyzerá, že v blízkej budúcnosti bude blokovanie reklám v rámci niektorých prehliadačov (Google Chrome) znemožnené/obmedzené.